Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, яка затверджена розпорядженням КМУ від 01.04.2014 р. № 333, передбачає децентралізацію влади та розширення повноважень місцевих громад.
Принципи реформування місцевого самоврядування обумовлені Законом України "Про добровільне об’єднання територіальних громад" - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/157-19, який передбачає наступні принципи добровільного об’єднання територіальних громад:
1) конституційності та законності;
2) добровільності;
3) економічної ефективності;
4) державної підтримки;
5) повсюдності місцевого самоврядування;
6) прозорості та відкритості;
7) відповідальності.
Формування територіальних громад регламентується постановою КМУ "Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад" від 08.04.2015 р. № 214 - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/214-2015-%D0%BF.
Внесено зміни до ряду законодавчих актів, зокрема до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" - http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/280/97-%D0%B2%D1%80, який доповнено статтею 14-1 про старосту. Так у селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад", за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради.
Староста:
1) представляє інтереси жителів села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради;
2) сприяє жителям села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;
3) бере участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села, селища.
Виконком селищної ради